Düşünme ve Karar Verme

0
61

Düşün ve zengin ol!

Düşünme, olayları yorumlamaktır. Her şey bir fikirle başlar. Yeni fikirler bizi ileriye götürür. Düşünmek, bilgiden daha değerlidir. Düşünme aktif bir süreçtir. Eğer siz pasif yapmazsanız asla pasif kalmaz. Düşünce çok güçlüdür. Çünkü olayların gölgesi, aslında düşüncelerimizdir. Başarı aslında doğru düşünmenin bir sonucudur. Doğru düşünceler de kötü düşüncelerin sonuçlarıdır. Hatalı ve yanlış düşüncelerin sonucudur. Düşüncelerimiz asla mükemmel olamaz belki ama çok daha iyi olabilir. Çok daha cesur ve çok daha mantıklı olabilir. Çok daha sizin yararınıza olabilir. Bizi doğru seçime götürecek kararları almalıyız. Karar vermek seçmek demektir. Tercih yapmak demektir. Aslında çoğu zaman zihnimizde her şey “otomatik pilot” sonucunda oluşur. Düşünmeyi unuturuz ve o an için en uygun kararı veririz.

Etkili düşünmek tüm temsil sistemlerimizi kullanmak demektir. Ancak bu sayede doğru ve kaliteli sonuçlar alırız. Mesela görsel ağırlıklı temsil sistemimiz varsa, görsel düşünürüz. Diğer temsil sistemlerini dahil ettiğimizde düşünce kalitemizde ciddi artışlar meydana gelecektir. Düşünürken inanmak istediğiniz şeylere odaklanın. Girişimci ve yenilikçi kişiler başarısız olduklarında adeta zihinsel işkence çekerler. Çünkü çözümü bulmak için daha çok düşünmek gerekir.

Düşünme, resimler veya filmler şeklinde de olabilir. Birisine yol tarif etmek, onu hem resmetmek hem de film gibi düşünmeye dayanır. Anıları hatırlamak ve düşünmek de böyledir. Ya bir anınızı hatırlarsınız ya da film şeridi gibi gözlerinizin önünden geçer. Düşünme sonucu eylem adımları belirlendiği için, eylemlerimiz sonucunda nelerden vazgeçtiğimizi de analiz etmek gerekir. Ne düşünülürse düşünülsün bu vazgeçilenler yani ödenecek bedeller de düşünülmelidir. Bu, düşüncenin kalitesini belirler.

Alıştırma: Düşünmeye Odaklanma
Düşünceler geçici görüşlere dayandığı için, kolayca değiştirilebilirler. Geleceği bilmek istiyorsanız düşüncelerinizi düşünün yeter. Zihninden neler geçiyor? Sonra başka yönde de düşünün. Düşüncelerinizi sürekli değiştirin. Size en yakın gelen düşüncelerinize odaklanın ve bir yere not edin.

Düşünce Metodları Nelerdir?

Hayat ancak hata yapmadan oynamasını bilenleri ödüllendirir.
Zengin kişileri zengin yapan para değildir. Onun düşünme modelidir. Sizi sonuca götürecek bir düşünme stratejisi saptayabilir ve kullanabilirsiniz. Bir şeyi düşünürken; ne yapılacağını bilmek kadar, ne yapılmayacağını bilmek de bir o kadar önemlidir. Düşünürken sorunsuz bir yaşam olacağını hayal etmektense var olan problemleri çözmek daha faydalıdır. Buna odaklanmak gerekir. Nasıl yaşamak istediğinize sadece kendiniz karar verebilirsiniz. Cennet ve cehennemini ancak siz seçebilirsin. Unutmayın ki, her şey düşüncedir. Her şeyin başlangıcı ve sonucu düşüncedir. Düşün, düşün, tekrar düşün! Bütün sorunları düşün ve verebildiğin kadar karar ver! Sonra da eyleme geçmelisin.

Herkes dünyayı kendi gözlüklerinden görür ve değerlendirir. Kazanmanızı veya karar almanızı sağlayan, doğru ve yanlış yapmanızı belirleyen aslında bakış açınızdır. Farklı açılardan bakarak, kendi deneyiminizi ve hayatınızı zenginleştirebilirsiniz. Her zaman açık fikirli olmak gerekir. Sabit fikirli olmak kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülüktür. Her şeye tersinden bakın. Ve her şeyi olasılıklar hesabıyla düşünün. Düşünceniz mutlaka birden fazla sağlam temele dayanmalıdır.

Düşüncelerimiz de her şey gibi değişebilir, değiştirilebilir. Sadece, kişinin nasıl düşündüğünü öğrenmesi gerekir. Daha sonra düşünme şekli nasıl değişir ortaya çıkarılabilir. Başarılı insanları başarısız insanlardan ayıran yeteneklerden biri, düşünme modelidir. Düşünme aslında oyunu matematiksel olarak ele almaktır. Hem doğru analizlerde bulunan hem de doğru karar verebilen ender insanlar vardır. Kazanmanın tek yolu da aslında budur.
En zoru, düşünmektir. Hayal gücü, bilgiden daha değerlidir. Yetenek, hayal gücü demektir. İşini belirli bir noktaya getirdikten sonra daha az çalışmalı ve daha çok düşünmelisin. Başarılı olmak isteyen her insan, zihnini tarifsiz düşüncelere sevk etmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here