Ne Yaparsak Başarılı Olabiliriz?

0
39

Başarı ve başarısızlığı nasıl tanımlıyorsunuz ve sizin için ne anlama geliyor? Başarı ve başarısızlık inançlarınız nelerdir? Başarı dediğiniz aslında nedir ki? Eğer net bir tanım yapamıyorsanız, muhtemelen hedefler ve geribildirimler konusunda net ifadeleriniz yok demektir. Başarı, kimine göre nasıl oynadığın, kimine göre ise skor tabelasıdır. Kimine göre, başarının hiçbir anlamı yoktur ve kimine göre de başarı her şeydir. Birçok şehirde kriz dönemlerinde zayıf şirketler batarken, güçlü şirketler daha çok güçlenir.

Başarı bir süreçtir. Başarılı olmak istiyorsanız, her zaman herkesin önünde olmalısınız. Başarının sırrı, hiç kimsenin bilmediği şeyleri bilmektir. Sürekli büyüme ve ilerleme olmadan, başarının bir anlamı yoktur. (Kourdi, 2012)’ ye göre başarının sırrı ise, “ses getirecek kahramanca eylemlerde değil, görece sakin başarı dönemlerinde uygulanacak gösterişsiz önlemlerde yatar.”

(Urban, 2007) başarıyı şöyle tanımlıyor: “Büyük filozof Thomas Carlyle bir zamanlar şöyle yazmıştı: ‘Herkes yaradılışı itibari ile gelebileceği yere gelsin.’ Başarının daha iyi bir tanımını düşünemiyorum. Hayat her gün yeteneklerimizi en üst düzeyde geliştirmemiz için meydan okur bizlere. İçimizde olanın en üst noktasına ulaştığımızda başarılı oluruz.”

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Başarı için her zaman kusursuz biçimde çalışan sihirli bir formül yoktur. Her konuda işe yarayan bir başarı formülü bulmak olanaksızdır. Ama başarısızlığa giden formülü galiba biliyorum. Başarısızlığa giden yollardan en kesini; herhalde kişinin aşırı derece katı olması veya bu tarz davranışlar sergilemesidir. Diğer etkin yol da, uyumsuzluk oluşturmak ve sürekli uyumsuzluk çıkarmaktır. Çünkü, 2 tür insan kaybeder. Hiçbir şey bilmeyenler ve çok şey bilenler. Ayrıca, başarı için sadece iyi olmak da yetmez. Pek çok açıdan, başarısızlık bir kader değil, seçimdir.

Başarı yalnızca para kazanmak da değildir. Başarı, biriktirilmiş emektir. İnsanın ün kazanması yıllarını alır. Fakat bir anlık gafleti ve hatası yılların birikimini mahvetmeye yeter. Bu açıdan düşünüldüğünde her şey kişiye farklı gelir. Eğer kendi kendine şöyle dersen başarırsın: “Hiçbir zaman, hiçbir günümün başarısızlıkla bitmesine izin vermeyeceğim.”
Başarının en güzel tarafı bir hikayenizin olmasıdır. Başarı, daha iyiye ulaşmak için sürekli çaba göstermektir. Başarının kendisi bir hikayedir. Kendinizi başarıya programlayın. Başarı, içerisinde sayısız başarısızlık örneği de barındırır. Yani, başarısızlıkların toplamıdır bir bakıma.

İyi bir hikayeniz olursa da, ilginç ortamlar ve kişiler kapısını size açacaktır. Bazen de belirli bir fikri çok uzun süre savunmak da başarısızlık için güzel bir neden olabiliyor. Kişi diğer değişkenlerin hepsini göz ardı ederek tek bir sabit fikri saplantı haline getirebiliyor.
Deneyimlediğim kadarıyla başarılı insanları diğerlerinden ayıran fark, bilgi eksikliği değil, daha çok irade eksikliğidir. Başarının anahtarı sanıyorum ki; baskı altındayken de dahil olmak üzere tüm zamanlarda mantıklı, disiplinli, bütünlük içinde davranabilmektir

(Beckwith, 2007) kitabında başarının anahtarı ile ilgili şöyle demektedir: “Başarının anahtarı insanın sahip olduğu güç müdür? Kısmen. Gücünüz sizi, zayıflığınızın izin verdiği noktaya kadar götürebilir.

Sonuç olarak, hiçbir şey asla başarı ya da başarısızlık değildir. Sadece bu tanımlar, bakış açısı ve geribildirimlerin sonucudur. Kişi, hem başarı hem de başarısızlığı aynı soğukkanlılıkla karşılayabilmelidir. Özellikle, başarısızlık anında, olumsuz şeyler sana karşı saldırıya geçtiğinde donup kalmamalısın. Sonuçta her zaman kazanamazsın. Bazen sahip olduklarını korumak da kazanmakta, başarıdır.

Sadece başarısızlık için pay ayırmak gerekir. Eğer bu pay ayrılmazsa çok stres verir ve kişiyi yorar. Stratejiler açısından da, yanlış strateji olmadığını bilin, yeter! Her strateji sizi bir yere taşır. Stratejinin en güzel tarafı, sonuçları önceden denetlememizi sağlar. Mesele, ulaştığınız yer, istediğiniz yer mi? Eğer kaybetmekten hoşlanmıyorsanız kazananların stratejilerini öğrenmeniz gerekmektedir.

“Eğer hayat oyununu oynamak ve kazanmak istiyorsanız, bunu tüm gücünüzü ortaya koyarak yapmak zorundasınız.” Robbins

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here