Amaç ve Hedef Nedir? Hedef Nasıl Belirlenir?

0
24

Eğer bir hedefiniz yoksa nasıl belirleyeceksiniz? Önce ne yapmak gerekir? – Her şeyden önce sakin bir yere gidin ve bilinçaltınız ile iletişime geçin. Bilinçaltınıza ne istediğinizi sorun ve gelen cevapları yazın. Hedef koyarken varsa, önceliklerinizi dikkate alın.

Hedef seçmenin en önemli anahtarı ve ilk adımı, size gerçekten heyecan verecek değerli bir çatı hedef koymaktır. Çatı hedef, pek çok hedefin toplamı olan yaşam standardıdır. Çatı hedefi koyduğunuzda, hedefler hiyerarşisi oluşturma imkanına sahip olursunuz. Doğru konulan çatı hedef, tüm başarıların temelidir. Çatı hedefin ön şartı da, size zevk vermesi ve sizi mutlu etmesidir. Aksi halde gerekli motivasyon ve ilham gücünden yoksun olursunuz.
Hedef belirlemek sadece maddi hedefler belirlemek değildir. Genelde hedef deyince ilk maddi konular gelir. Hayır! Hedefler bütünlük içinde olmalıdır. Maddi ve manevi pek çok hedef konmalıdır.

Büyük resim içerisinde olmalı ve çatı hedefinize hizmet etmelidir. Aksi halde bir işe yaramazlar. Yani, hedef gerçekleştiğinde sizi bir sonraki adıma taşımalıdır. Her şey her şeye bağlı ise, bir hedefin sonucu başka hedefin alt basamağı olmalıdır. Mesela; küçük bir fikir, kendisinden çok daha büyük bir fikri ateşleyebilir. Dolayısıyla, mümkün olduğu kadar çok detaylı zihinde canlandırma yapılmalıdır. Mümkün olduğu kadar düşünün ancak “hayalci” olarak da kalmayın. Hayalciler, sadece hayal kurarlar.

Hedefler, detayları eyleme geçirmektir. Eğer detaya ulaşamazsanız düşünceler, sadece “basit bir fikir” olmasından öteye geçmez. Hedefler doğru kodlanabilirse, hem zevk verir, hem de yaşam kalitesinde ciddi ilerlemeler sağlayabilir. Motive edici hedefler başarı için ilk şartlardandır.

Hedef koymak sayfalar dolusu yapılacaklar listesi yapmak değildir. Eylem adımları koymak farklıdır, hedef koymak farklıdır. Hedef koymak demek, çatı hedefin haricinde 5’ ten fazla ana hedef koymamaktır. 5’ ten fazla hedef koymak gereksizdir. Kişiyi ve zihni yorar. Ayrıca, hedeflerinizi koyarken sizin ne kadar kontrolünüzde olduğu önemlidir. Sinir sisteminizi de hazırlamanız ve kendinizi şartlandırmanız gerekir. Bazen de, hedeflerinizi gerçekleştirebilmek sadece size bağlı değildir. Mesela bir yönetici hedefleri için ekip arkadaşlarına ihtiyaç duyar. Hedef kendisine ait olsa da, gerçekleşmesi sadece kendisine bağlı değildir.

Hedeflerin yazıya dökülmesi çok önemlidir. Bu, onları gerçek hale getirmek için önemlidir. Ancak hedefler kâğıda yazmaktan daha fazlasını ister. Hedefinizi, mutlaka duyulara hitap edecek şekilde kodlamalı ve yazmalısınız. Hatta resim haline de getirebilirsiniz. Resim veya yazı fark etmez ama mutlaka duygusal tetikleyiciler kullanmalısınız. Çünkü, duyular bilinçaltı ile alakalıdır ve kodlamayı doğrudan bilinçaltına yapmış olursunuz. Hedefler daha sonra göreceğimiz şekilde, Meta model dil kalıpları sayesinde kodlanmalıdır. Yani açık, net, anlaşılır ve zamanı olmalıdır. Çok para istiyorum asla bir hedef değildir. Aylık kazancımın şu günde şu kadar TL olmasını istiyorum iyi bir hedeftir.

Zaman belirtmek hedef açısından çok faydalıdır. Ama tam günü gününe olmasının zaruri olduğunu düşünmüyorum. Çünkü her hedef için bunu hesaplayamayabilirsiniz. Ben her zaman, hedefler için zaman aralığı konulmasını öneririm. Ancak, zaman aralığını yakın zamanlarda tutmanız gerekir. Bununla birlikte, hedeflerinize ne hemen ulaşmalısınız ne de hiç ulaşamamalısınız. Hedeflerin, emek harcayarak ulaşılabilir olması yeterlidir. Hafif zor, ama imkansız olmamalıdır.

Size sürekli bir şeyler öğretecek ve sizi bir yerlere taşıması yeterlidir. Eğer koyduğunuz herhangi bir hedefin, sizi aştığını düşünüyorsanız, sadece bu amacın faydasını düşünün ve zaman aralığını kontrol edin. Hedefinizi belirlerken mutlaka bir bitiş nokta aralığı da belirlemelisiniz. Eğer gerekirse daha sonra hedefi pozitif veya negatif revize edebilirsiniz. Çünkü, sonu gelmeyen hedefler belirli bir zaman sonra bilinçaltını ürkütür.

Hedef belirlerken sorumlulukları da ihmal etmemek gerekir. Hedefleri gerçekleştirmek için mücadele etmek güzeldir ancak, tüm hayatınızın geri kalanını da aksatmamalısınız. Para kazanmak için saatlerce çalışabilirsiniz ancak ailenizi hiçbir zaman ihmal etmemelisiniz. Sadece arzuladığımız şeyleri düşünüp buna göre davranmak da bizi sınırlar ve hataya sürükleyebilir. Nasıl bir hayat istediğinize karar vermeniz yeterlidir. Bir amacınızın olması ve bu amacın da sorumluluklarınızı gözeterek onları da kapsaması gerekir.

Bir de olumsuz hedef koyan kişiler vardır. Ancak, beyin negatif şeyleri işleme almaz. Kendilerince olumlu niyetleri ve açıklamaları ters telkin yapmaktır. “Yok ya ben müdür olamam.” derler ancak aslında tam olarak istedikleri budur. Oysa, hedefler her zaman olumlu ifade edilmelidir. Çünkü zihnimiz “-me, -ma gibi” olumsuzluk eklerini anlamaz. “Limon düşünme” dendiğinde önce limonu düşünür sonra düşünmemesi gerektiğini düşünür. Bu yüzden, hedefler her zaman olumlu ifade edilmelidir.

Doğru soru: 5 N 1 K sorularını hedef belirlerken sorabilirsiniz.

– “Ne istiyorum?”
– “Neden istiyorum?”
– “Ne zaman istiyorum?”
– “Neye ulaşmak istiyorum?”
– “Nasıl bir sonuç istiyorum?”
– “Kiminle birlikte istiyorum?”

Yanlış soru: “Ne istemiyorum?”

 

Alıştırma:

Aklınıza gelen bütün hedeflerinizi bir kağıda yazmaya başlayın. 1 saat zaman ayırın ve bunu yapın. 1 saat boyunca tüm alanlarda olası hedefleriniz de dahil hedeflerinizi yazın. Önceliklerinizi, nedenlerinizi, nasıllarınızı ve zamanlamasını belirleyin. Kısa orta ve uzun vade şeklinde gruplandırın. Yol haritanızı belirleyin.