Ben Bilmem Beynim Bilir

0
176

Beyin, bizim en büyük servetimizdir. Beynin kapasitesi, ölçülemeyecek kadar derindir. En azından bugüne kadar yapılan çalışmalar bize bu yönde işaret vermektedir. Bu çalışmalarda beynimizde yaklaşık 30 milyar nöron olduğu tespit edilmiştir. Bu nöronlar arasındaki etkileşim ise, 20 milisaniyeden daha kısa bir süredir. Beynin yakıtı, oksijenle glükozdur. Bu yakıtları, beyne sağladığınız sürece görevleri yerine getirir. Beynimizin genel görevi de, elde ettiğimiz bilgileri düzenlemek ve kalıplaştırmaktır.

Beyin, kapanma düğmesi olmayan ve sürekli olarak çalışan olağanüstü bir sistemdir. Kapanma düğmesi olmadığı için de siz ona bir görev vermezseniz o kendi kendine görev bularak çalışmaya devam eder. Genelde geceleri siz ona talimat vermediğiniz için, o kendisi çalışır. Kötü bir gün geçirirseniz, bu görüntüleri tekrar size hatırlatır. Aslında sizi çözüm bulmaya yönlendirmek ister. Yani, sizi yaşam boyu size rağmen korumaya çalışır. Tüm bu özellikleri hatta bunlardan daha fazlalarını beynimiz için söyleyebiliriz. Ancak, çoğumuz beynimizi nasıl çalıştıracağımızı bile bilmeyiz. Sadece beyne bazı talimatlar veririz ve o yerine getirir. Oysa beyin bundan çok daha fazlasıdır.

Bedeni ile çalışan insanların gelirleri sabittir veya sabite yakındır. Beyni ile inovatif çalışan insanların ise, gelirleri çok farklıdır. Onlar, bedeni ile çalışan insanlara göre çok daha başarılı olurlar. Maddi açıdan milyonlar kazanabilirler ve manevi açıdan daha iyi bir durumdadırlar. Bu yüzden, NLP modellemesinde beyinlerini etkin kullanan insanlar model alınmıştır.

Bandler & Grinder e göre; beynini gerçekten çalıştırmak isteyenler, herhangi bir deneyimlerini ele alıp aşağıda sıralanmış görsel öğelerin herhangi birini değiştirmeyi denemelidirler. Beyninizin nasıl çalıştığını gerçekten öğrenmek için, bir seferinde yalnızca bir öğeyi değiştirin. Aynı anda 2 ya da daha fazla sayıda öğede değişiklik yapmaya kalkarsanız, deneyiminizi hangi ögenin ve ne kadar etkilediğini çıkaramazsınız.

 1. Renk. Yoğun parlak renklerden siyah beyaza çevirin.
 2. Mesafe. Çok yakından çok uzağa taşıyın.
 3. Derinlik. İki boyutlu fotoğrafı üç boyutlu fotoğraf ile değiştirin.
 4. Süre. Hızlı görüntüler yerine, bir süre ortadan kalkmayan kalıcı bir imge koyun.
 5. Berraklık. Kristal berraklığın yerine ayırt edilemeyen donukluğu koyun.
 6. Zıtlık. Aydınlık ve karanlık arasındaki farkı bulun. Gri tonlamalarla zıtlıkta oynayın.
 7. Kapsam. Bir çerçeve içindeki resimden, panoramik resme geçin.
 8. Hareket. Durağan fotoğrafı, filmle değiştirin.
 9. Hız. Filmin hızını yavaştan hızlıya alın.
 10. Ton. Renk dengesinde değişiklik yapın.
 11. Şeffaflık. Arkasını görebilmek için şeffaflaştırın.
 12. Boyut oranı. Çerçeveli bir resmi uzun ve dar yapın. Sonra kısa ve geniş yapın.
 13. Yönelim. Resmi önce kendinizden uzaklaştırın, daha sonra yakınlaştırın.
 14. Ön plan – arka plan. Ön plan ile arka plan arasındaki farklılığı yada ayrılığı değiştirin. Sonra tersini de deneyin.

Bunlardan herhangi birini yaptığınızda alt temsil sistem deneyiminizi değiştirme yollarının birkaçını denemiş olursunuz.

Beyin Dalgaları Tablosu:

Beyin Dalgaları Frekans Açıklama
Beta 14+ Bilinç sol beyin ego düşüncesi
Alfa 8 – 13 Bilinçaltı, sağ beyin, yaratıcı düşünce
Theta 4 – 7 Bilinçdışı limbik sistem duygular
Delta 0 – 3 Süper bilinç yaşamı sürdürmek