Etkili İletişim İçin 5 Farklı Yol

0
151

İyi bir iletişim, söylediğimiz kelimeler, yaptığımız beden dili hareketlerinden ibaret değildir. İyi bir iletişim çok daha kapsamlı, karmaşık ve etkileşim barındırır. Etkili iletişim oluşturmak için, aşağıdaki konulara mutlaka dikkat etmelisiniz.

  1. Yüz yüze İletişim;

İnsanlar bugüne kadar bütün iletişimlerini yüz yüze yapmışlardı. Sadece son yıllarda teknoloji sayesinde farklı iletişim araçları ile de iletişime geçmeye başladılar. En faydalı iletişim kanalı şüphesiz, yüz yüze iletişimdir. Yüz yüze iletişim, güçlü görsel etkiler taşıdığı için önemlidir. İletişim boyunca göz temasını sürdürmek, mesajlara ilgi göstermenin anlaşılması demektir. Burada bizim için en temel analiz birimi olarak “geribildirim” devreye giriyor. Aldığımız veya verdiğimiz geribildirimler iletişimimizin kalitesinde önemli bir rol oynar.Bilinçaltı nasıl tepki veriyor anlayabilirsiniz. Bir iltifat ettiğinizde karşınızdaki kişide, bunun yansımalarını hemen fark edebilirsiniz. Çünkü herkes küçük, samimi iltifatları sever. Benzer şekilde, gülümsemek de çok önemli ve değerlidir. Gülmek, endorfinleri ortaya çıkarır. Endorfinler, zihni değiştirmenin önemli bir parçasıdır. Her zaman gülümseyin. Herkesin bildiği gibi, iki insan arasındaki en kısa mesafe gülümsemektir. Hatta geçmişinize de gülümseyin. Tabi burada bahsettiğimiz samimi bir gülümsemedir.

  • Telefonda İletişim;

Birinin sizi gerçekten aramasını istiyorsanız, aradıkları zaman mutluluk ve sevinç ile güzel bir ses tonu ile cevap vermelisiniz. Aradıkları için teşekkür ettiğinizde ve mutlu olduğunuzu söylediğinizde karşınızdaki kişide bundan olumlu etkilenecektir. Telefonu kapatırken iyi dileklerinizi bildirmeniz de fayda sağlar. Karşınızdaki kişiyi dinlemek ve kullandığı kelimelere ayrıca dikkat etmek gerekir.

  • Dostça İlişkiler Kurun;

Aynı fikir ve görüşte olmasanız bile, dostluğunuz her zaman devam etmelidir. Dostluk kazanmak, uyum ve bağ kurmanın da doğal bir sonucudur. Menfaat ilişkisine dayanan iletişim, çok güçlü bağları olmadığı için kazancı da olmayacaktır. Dostça ilişkiler kurmanın yolu, kişilerin kendi dünya haritalarına saygı duymak ve onların zihin haritasından iletişime geçerek olur. Dostça ilişkiler kurmak, ilişkinin geleceğine de yatırım yapmaktır.

Dostça ilişkiler kurmak için; zor günlerinde kişilere destek olduğunuzda çok önemli bir adım atmış olursunuz. Gücünüzün yettiği kadar kişilere yanındayım mesajı verebilirsiniz. Hediye vermek aynı zamanda hem kişileri mutlu eder hem de etkili bir çapadır. Kişilerin sizi hatırlamasına ve unutmamasına neden olursunuz. Kişilerin ilgi duyduğu alanlarda ve ortak zeminde buluşabildiğiniz alanlarda paylaşımlar yapabilirsiniz. Her buluşmanızda geçmiş paylaşımlarınızdan sohbet ederek ilişkinizin derinliğine atıfta bulunmuş olursunuz ve genelde kişiler geçmişin güzel yanlarını konuşmayı sever. Kişilere pozitif geribildirimler vererek onların gelişimine katkıda bulunduğunuzda bu hareketiniz hoşlarına gidecektir. Onlara geri bildirim sunarken yapacağınız takdirler bilinçaltı tarafından pozitif algılanır.

  • Beden Dili;

Beden dili, bilinçaltımızın kodlarının saklandığı ve sergilendiği alandır. Beden dilini okumak ve anlamak sihri buradan gelir. Beden dili mesajlarını doğru yorumlayan biri, bilinçaltı kodlarına ulaşabilir ve kişiyi yönlendirebilir. Yüksek özgüvene sahip beden dili sergilemek önemlidir. Bu kendinizi belirlemek açısından da ayrı bir öneme sahiptir. Dik bir duruş, gülümseme, insanlara yakın durma, bacak bacak üstüne atmama ve onaylama gibi temel hareketleri uyguladığınızda iletişiminizi beden dilinizle zenginleştirmiş ve onaylamış olursunuz.Eğer, vücudunuzu doğru kullanmazsanız, zayıf bir beden duruşu ile mesaj verirseniz, enerjisiz görünürsünüz. Kendinizi de yorgun hissedersiniz. Omuzlarınız sarkık, beliniz bükük yürürsünüz. Unutmayın ki beden dili, duygularımızın yansımasının sonucudur. Oturuşunuzu dikleştirir, kendinize güven duymaya başlarsanız duygularınızda bundan olumlu etkilenir ve sizi sürekli besleyen bir ruh haline girmiş olursunuz. Beden dilinin önemi, sözel olmayan iletişimin sözlü iletişim kadar hatta bazı durumlarda daha değerli olmasından kaynaklanır.

  • Güven Kazanın;

“İngilizce’ de güven (trust) anlamına gelen kelime, eski İskandinavya dilindeki “traustr” sözcüğünden gelir ve “güçlü” anlamını içerir. Güven kazanma da bu kökten türemiştir.”

Herkesin bir güven eşiği vardır. Kimi hemen güvenir, kimi de hiçbir zaman güvenmez. Bunu anlamak gerekir. Güven kazanmaya giden yollardan biri, sizin davranışlarınızı insanların önceden tahmin edebilmesidir. Davranışlarını önceden bilemediğimiz veya tahmin edemediğimiz kişilerle oyun oynamaktan kaçınırız. Açıklık ve netlik güven verir. Anlayamıyorsak korkarız, endişe duyarız. Sırlı ve gizemli konuşmak, güveni perdelemeye yol açar. İnsanlar kendini, açık ve net ifade eden kişiye güvenmeyi tercih eder.