Kendinizin Koçu Olabilir Misiniz?

0
188

Koçun amacı, sizin hedeflerinizi gerçekleştirmek için sizinle birlikte çalışmaktır. Bir koçun size sorabileceği soruları artık kendi kendinize sorabilirsiniz. Kendinize koçluk yapmak için doğru sorular sorduğunuzda -ki bu doğru sorular bir koçun size sorabileceği sorulardır- cevaplar sizi istediğiniz yere taşıyacaktır. “Kararı verdiğiniz zamana geri dönebilseydiniz ve o anda bir koçunuz olsaydı size ne sorardı?” sorusuna cevap verebilirsiniz. Veya bir karar aşamasında da aynı soruyu sorabilirsiniz.

Ne kadar kontrol etmeye çalışırsanız çalışın, her zaman iniş ve çıkış yaşarsınız. Ya yaşamınızın kontrolünü elinize alın, ya da sonsuza kadar emir alın. Karar sizin! Eğer bir şeyleri değiştirmeye karar verirseniz, ilk olarak kendi sınırlandırıcı inançlarınızı tespit edin. Yerlerine olumlu yeni inançlarınızı yerleştirin. Bu biraz zaman alsa da yeni inancınıza şans tanıyın. Başına “ben” koyarak sürekli tekrar edin.

Ben yaparım.

Ben istiyorum.

Ben çözerim.

Ben başarılı olmak istiyorum.

  • Kişisel Hareket Edin: Birçok yerde ev ödevi gibi kişisel gelişim reçeteleri görürsünüz. Bunlar size bir fayda sağlamaz. Size fayda sağlayacak olan, size özel olan bir programdır.
  • Sonuç Odaklı Olun: Yaptığınız her şey, sonuç odaklı olmalıdır. Sonuç istediğiniz gibi olmadığında, eksik ve yanlışlar geribildirim yolu ile tespit edilir, esnek olunur ve yeni eylem planları ile tekrar harekete geçilir.
  • Dikkatli Olun: Acele etmeden ve düşünerek eylem adımlarını planlayın ve kendinize denetim mekanizmaları belirleyin.
  • Kolaylaştırın: Bazen kişiler kendilerine öyle zor, öyle ulaşılmaz eylem adımları belirlerler ki! Kolay ve ulaşılabilir hedefler ve adımlarla başlayın, sistemi iyice kanıksayın ve sonra hedef büyütün.
  • “Ne İstiyorum” sorusuna cevap verin: Bu soruya cevap verdiğinizde sizin ne istediğiniz ortaya çıkacak. Dayatma hayat size bir şey sağlamaz. Zorunluluklar NLP için de koçluk için de kabul edilen konu değildir.