Risk ve Belirsizlik Durumunda Karar Verebilmek

0
208

Karar vermeden önce, mutlaka ihtimalleri hesaplamak gerekir. Duygusal olmak yerine oyunu matematiksel olarak ele almak her zaman daha kazançlıdır. Dünyada yalan söylemesi mümkün olmayan tek şey, matematiktir. Bu yüzden, kötü risk yoktur. Sadece kötü oranlar vardır. Bir de şans diye bir şey vardır. Şans senden yanaysa risk almaktan yana bahse girmekte de sakınca yoktur. Sadece şansa güvenmemek gerekir. Sonuçta evren cesurları sever ve ödüllendirir. Herhangi bir konuda karar vermeden önce eğer mümkünse tarihsel riskini de hesaplamak gerekir. Tarihsel risk, ancak literatürü bilmek ile mümkündür. Yani o konu hakkında mümkün olduğunca araştırma yapmak gerekir.

Risk, çoğu kişi için kaçınılması gereken bir durumdur. Bu yüzden de riskin olduğu yerlerde, az insan vardır. Ve dolayısıyla rekabette azdır. Ancak büyük kazançlar büyük riskler varken elde edilir. Risk öyle bir şeydir ki, hiçbir şeyi riske atmadığınızda, her şeyi riske attığınızı hiçbir zaman düşünmezsiniz. Tek mesele, hesaplanabilir riskler almaktır. Risk yönetiminin amacı, beklenmeyen olayların negatif sonuçlarını en aza indirmektir. Riskini kontrol et, hayat gerisini getirir. Daha sonradan üzülüp pişman olmaktansa tedbirli olmak iyidir. İyi bir kumarbaz, elindeki tüm kozları aynı anda oynamaz. Önemli olan isabetli tahminlerde bulunmak ve doğru zamanda hamleler yapmaktır. Tüm hayatının boyunca kazandıklarını bir işlemde riske atmadığın sürece çok önemli bir sıkıntı oluşmaz.

Eğer yaşamını sürüngen olarak devam ettirmek istemiyorsa, her kişi kendi çapında risk almak zorundadır. En temkinli adam bile bazı haklı riskleri almak durumundadır. Yaşamın bir kısmı aslında yazı tura gibidir. Kumardır bir bakıma. Shakespeare’ ın dediği gibi “olmak ya da olmamak. İşte tüm mesele bu!” Risk her zaman vardır ve her zaman olacaktır. Risk yönetimi ve kontrolü öğrendiğiniz an her şey daha kolay olacaktır. Eğer hiç hata veya yanlış yapmıyorum diyorsanız hiç risk almıyorsunuz demektir. Eğer risk almazsanız büyük kazanamazsınız. Son derece korkusuz fakat bir o kadar da temkinli olmalısınız! Risk kontrolü her şeydir. Önce tam anlamıyla savunma yapmak, sonra da saldırı. İşte formül bu!

Belirsizlik, riske göre çok daha dikkat edilmesi gereken bir konudur. Belirsizlikle karşılaştığımızda 2 tür tepki veririz. Ya kavgaya gireriz ya da kaçarız. Belirsizlik bir süreç işidir. İnsanların en kuvvetli içgüdüsü hayatta kalma değildir. Bandler yaşadığı bir anıyı şöyle anlatmıştır:

Virginia Satir bana kırk yıldır unutmadığım bir şey söyledi. Bana “En kuvvetli içgüdü sence nedir?” diye sormuştu. Bende “hayatta kalma güdüsü” diye yanıt verdim. Bana şöyle dedi: “Hayır Richard. İnsanların sahip olduğu en kuvvetli içgüdü, bildik olana bakma ihtiyacıdır.” İnsanlar bilinmeyenden korkar. İşin aslı insanlar bazen yeni şeylere bakmaktansa, kendilerini öldürmeye tercih ederler.