Yatırım Nedir? Doğru Yatırım Nasıl Bulunur?

0
235

Yatırım genel olarak, yatırım yapılacak varlık belirlendikten sonra söz konusu varlık satın alınarak, gelecekte kar elde etmek için yapılmaktadır. Bu yüzden aslında yatırım bir zaman meselesi olmaktadır. Sabretmek, yatırımın karlı bir şekilde nakde dönüşmesi için en temel bileşen olarak karşımıza çıkmaktadır.

Doğru yatırımı bulmak ve doğru zamanda almak yatırım açısından paha biçilmez bir bileşen olarak görülmektedir. Doğru yatırımı bulmak temel analiz sayesinde mümkün olurken, doğru zamanda almak teknik analizin konusuna girmektedir.

“Nasıl bu kadar ahmak olabildim?” Eğer kendinize bu kadar öfkeli bağırmamışsanız, siz bir yatırımcı değilsiniz demektir. Yatırım yapmak kadar, akıllı insanlara kendilerini budala hissettiren başka bir şey yoktur. Bir alet veya makineden en iyi performansı elde edebilmek için onun nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Benzer şekilde aklınızı etkin bir biçimde kullanmadan servetinizi de arttırmanız mümkün değildir.

Yatırım; maddi veya manevi çıkar, kar, kazanç sağlamak için önceden yapılan harcama olarak tanımlanabilmektedir. Yatırım, bir kerede yapılabilmekte veya çeşitli zamanlara yayılarak da yapılabilmektedir. Aynı durum, yatırım getirisinin tahsil edilmesinde de söz konusu olmaktadır. Yatırım, aynı zamanda, sahip olunan paranın değerini kaybetmesi riskinden korunma veya ödünç para ile yatırım yaptıktan sonra borcu faizi ile birlikte geri ödeyip kar etme gibi çeşitli amaçlarla yapılabilmektedir.

Piyasaların mantığı ve tarihi, bize her şeyin günlük güneşlik olduğu dönemde yatırım getirilerinin en düşük düzeyde seyrettiğini göstermektedir. İstikrar ve refah yüksek varlı fiyatları demektir. Getiriler ve fiyatlar arasındaki ters ilişki nedeniyle de, sonuç müstakbel getirilerin düşüklüğü olmaktadır. En yüksek getiriler ise, tam tersine işlerin en tatsız olduğu dönemlerde mantıklı riskler alınarak elde edilmektedir.

Ancak unutulmaması gereken konu, Ben Graham’ın on yıllar önce işaret ettiği gibi, kar payı ödeme kabiliyetinden bağımsız olarak, fiyatının kısa süre içerisinde artacağı umuduyla bir hisse senedinin satın alınması da yatırım değil, spekülasyondur.

Kaynak: KÜDEN , M. (2014). Davranışsal Finans Açısından Bireysel Yatırım Tercihlerinin Değerlendirilmesi. Yök Tez Merkezi.